Naam:
Foto’s:
964
Video’s:

Over mijn reis

Ik vertrek met de auto op 31 juli. Ik denk er vijf dagen over te doen om naar Fatima te komen. Onderweg naar Fatima ben ik van plan Orleans, Tours en Poitiers te bezoeken. Voor Fatima reserveer ik vijf dagen met  overnachtingen in de tent op een camping. De zesde dag laat ik de auto achter in begin ik mijn vier weekse bedevaart naar Santiago de Compostela. Aangekomen in Porto, ben ik van plan de auto op te halen en dan te laten staan in Pontevedra in Spanje. Terugkerend naar Porto vervolg ik mijn bedevaart tot Santiago. Gedurende de wandeltocht ben ik van plan te overnachten in pelgrimsherbergen. Om even de pelgrimssfeer in Santiago de Compostela te proeven blijf ik een paar dagen aldaar. Met  de pelgrimsoorkonde in de hand keer ik terug richting Nederland. Onderweg wil ik gebruik maken van de gelegenheid, daar ik met eigen vervoer ben, een paar interessante (bedevaart)plaatsen te bezoeken.

"ik vertrek omdat ik graag de stilte in die tocht wil opzoeken, daarmee een ervaring op doen en dat de combineren met een voorafgaande vijf daagse bezoek aan Fatima, nu we dit jaar het 100 jarig jubileum van de verschijningen vieren. Daar is Maria en de Engel van de Vrede aan drie kleine kindertjes verschenen.
Ik wil eens iets speciaals doen. Wat ik nooit gedaan heb, een voettocht van ruim 600 km is een hele uitdaging en een bijzondere ervaring. Ik wil in totaal twee maanden onderweg zijn als een echt vrij mens, met weinig zorgen... (dat is te hopen).

Dzisiaj otwieram mój podróżny blog. Za pare dni wyjeżdżam do Fatimy, żeby stamtąd rozpocząć moja piesza pielgrzymkę do Santiago deCompostela. Jeżeli się wieży, ze u Boga nie istnieją przypadki to jest to przynajmniej dobry zbieg okoliczoności, ze to właśnie w święto św.Jakuba, które dzisiaj obchodzimy, otwieram ten blog.

Św. Jakub, zwany Większym lub Starszym, był synem rybaka Zebedeusza i Salonie z Betsaidy (Mt 27,56). Starszy brat św. Jana Ewangelisty. Był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jepierwszych uczniów (Mt 4,21). Wraz z Piotrem i Janem należał do grupy Apostołów najbliższych Mistrzowi. Świadek wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5,37), Przemienienia Pańskiego (Mt 17,1 nn) oraz agonii Chrystusa w Getsemani (Mt 26,37). Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich "synami gromu" (Mk 3,17). Święty Jakub jako pierwszy z Apostołów poniósł, zgodnie z przepowiednią Chrystusa (Mk 10,39), męczeńską śmierć. W Jerozolimie około 44 roku został ścięty mieczem na rozkaz Heroda Agryppy I (Dz 12,1-2). Według starej tradycji hiszpańskiej jego relikwie spoczywają w Santiago de Compostela.

W poniedziałek 31 lipca wyjeżdżam samochodem w kierunku Fatimy. Na te podróż poświęcam piec dni. Po drodze chce wstąpić do paru interesujących miejsc. Na Fatime przeznaczam równiez piec dni. W tym roku przypada setna rocznica od czasu kiedy Matka Boża ukazała się trzem pastuszkom. Dla mnie jest to wymarzona okazja, żeby w tym roku pojechać do Fatimy, ale tez wspaniała okazja, żeby więcej czasu poświecić dla siebie i oddać się więcej niż normalnie sprawom duchowym.

11sierpnia wyruszam w drogę do Santiago przez tzw. Camonho Português. Na ten czas poświęcam miesiąc czasu. Już dzisiaj mam wielka ochte, aby ta droga podążać choć nie mogę do pełni przewidzieć co mnie czeka. Niech mnie św. Jakub wspiera i w drodze mi towarzyszy.

Po pielgrzymce wracam samochodem do Holandii. Ale podobnie jak do Portugalii tak i w drodze powrotnej mam kilka miejsc zaplanowanych do których chce wstąpić.

Bezochte landen

Ik heb 4 landen (2%) bezocht:

Nederland, Portugal, Spanje, Verenigde Staten.